PROFESIONALNIE I
ZAWSZE NA CZAS


 

         Wybór materiału, z którego będzie wykonana więźba, to jeden z pierwszych etapów oceny konstrukcji dachu. Jego jakość rzutuje na trwałość konstrukcji. Najczęściej do budowy więźby dachowej stosowane jest drewno sosnowe lub świerkowe. na co należy zwrócić szczególną uwagę:

Wilgotność

          Ze względów oszczędnościowych inwestorzy decydują się na zakup "mokrego" drewna obrzynanego. Nie jest to dobre rozwiązanie, ale też nie dyskwalifikuje konstrukcji. W perspektywie "zimowania" konstrukcji dachu, drewno mokre uzyska wilgotność rzędu 15-20%, czyli taką, jak drewno podsuszane. Wtedy będzie można ułożyć warstwę izolacji termicznej dachu. Zdecydowanie lepszym materiałem jest drewno suche, a optymalnym - suszone przemysłowo i strugane z czterech stron. Te zabiegi sprawiają, że drewniane elementy są gładkie i mają niewielką wilgotność. Zwiększa to ich odporność ogniową oraz powoduje, że nawet czasowe zawilgocenie z powodu deszczu lub śniegu ma charakter jedynie powierzchniowy i nie wpływa w sposób znaczący na ten materiał. Oprócz tego proces suszenia drewna wyjaławia go z wszelkiego rodzaju larw i zarodników. Ogranicza to możliwość wystąpienia korozji biologicznej w wykonanej więżbie.

Jakość

          Dostarczona na budowę w postaci krawędziaków i belek tarcica budowlana powinna być pozbawiona dużych oflisów (zaokrągleń). W żadnym razie nie można też dopuścić do pozostawienia resztek kory na belkach. Są one potencjalnym źródłem korozji biologicznej. Belek, w których dostrzeżono głębokie, obustronne pęknięcia obejmujące 30-40% szerokości lub wysokości przekroju, nie należy wykorzystywać w konstrukcji. Jedną z podstawowych i njczęściej spotykanych wad drewna są sęki. Mają one negatywny wpływ na jego wytrzymałość. Należy unikać sęków zepsutych (np. takich, które wypadły z elementu i zmniejszyły jego wytrzymałość). W miejscach wszelkiego rodzaju wycięć, wrębów i innych obróbek ciesielskich nie powinno być nawet dużych sęków zdrowych (średnica ponad 5-6 cm). Zwróćmy też uwagę, czy kupowane drewno na konstrukcję więźby dachowej nie ma na swej powierzchni pleśni. 

Impregnacja

          Drewno, które nie jest suszone komorowo i ostrugane, powinno być zabezpieczone przed ogniem, grzybami i owadami odpowiednim preparatem impregnującym. Nasyca się nim elementy więźby przez malowanie, natrysk, kąpiel lub metodą próżniowo-ciśnieniową. Spośród tych technik impregnacji najskuteczniejsza jest metoda ciśnieniowa. Pozostałe są również dobre, lecz wymagają ścisłego przestrzegania zaleceń producenta preparatu (wilgotność drewna, proporcje preparatu, liczba warstw, czas kąpieli). Ocena jakości wykonanej impregnacji jest trudna. Na pewno nie należy dokonywać na podstawie koloru lub jego nasycenia. Zawsze też trzeba dopilnować, by zaipregnowane drewno na każdym etapie wznoszenia więźby było chronione przed opadami, ponieważ wypłukują one środki zabezpieczające. Konstrukcja dachu powinna być więc w możliwie krótkim czasie przykryta membraną dachową lub deskowaniem i pokryta papą.