PROFESIONALNIE I
ZAWSZE NA CZAS


 

         Przechodzimy do właściwych prac ciesielskich. Od ich prawidłowego wykonania zależy wytrzymałość i stabilność konstrukcji dachu. Elementy więźby dachowej nie mogą mieć zbędnych nie ujętych w dokumentacji technicznej wcięć, wrębów czy otworów.

Połączenie drewna z betonem

          Drewniana elementy konstrukcji dachu, murłaty opiera się na betonowych wieńcach wykonanych na sciankach kolankowych. Często spotykaną sytuacją jest wykonanie przez budowlańców wieńców pod murłatę z dość dużą tolerancją względem poziomu. Nie dopuszczalne jest pozostawienie pustej przestrzeni miedzy murłatą a betonowym wieńcem. Puste przestrzenie należy wcześniej wypełnić zaprawą cementową. Murłat nie należy również opierać bezpośrednio na betonie lub murze. Niezbędna jest warstwa izolacji, która nie dopuści do zawilgocenia drewna. najczęściej do tego celu stosowane są papy lub grube folie PE. Materiał izolacyjny powinien być o kilka centymetrów szerszy niż element drewniany, lub przykrywać cały element betonowy. Wszelkie połączenia należy wykonać na zakład.

Połączenia na gwoździe

          Gwoździe to popularny i tani łącznik stosowany do scalania drewnianych elementów. Do montażu krokwi do murłat i płatwi używana jest specjalna odmiana dużych gwoździ zwanych "krokwiakami". W tych połączeniach w zupełności wystarczy jeden odpowiednio wbity "krokwiak". Za pomocą dwóch mniejszych gwoździ są zwykle mocowane kulawki(skrócone krokwie). Gwoździe muszą być zawsze dobite do końca; łepki nie mogą wystawać ponad drewno. W konstrukcji nie powinno się zostawiać zgiętych, niedobitych gwoździ. Gdy są one zbyt długie i wychodzą poza łączone elementy , należy je zagiąć na pręcie i dobić.

Połączenia śrubowe

          Za pomocą śrub lub prętów gwintowanych łączy się wiele elementów konstrukcji dachu: murłaty z wieńcami, kleszcze z krokwiami, a także czasem krokwie w kalenicy. Każde z tych połączeń powinno być wykonane z zastosowaniem śruby, dwóch podkładek i nakrętki, lub pręta gwintowanego, dwóch podkładek i nakretek. Nakrętki muszą być mocno dokrecone ; właściwą siłę dokręcenia sygnalizuje lekkie zagłębienie podkładki w drewnie. Murłaty do wieńca mocowane są za pomocą szpilek (prętów gwintowanych kotwionych w wieńcu muru). Szpilkę należy skrócić i dopasować do połączenia - powinna wystawać powyżej nakrętki na jej grubość, lecz nie mniej niż 1 centymetr. Jeśli nie zostały użyte nakrętki samokontrujące, gwint szpilki na końcu należy zaklepać lub zastosować kontrnakrętkę, zabezpieczając przed odkręceniem.

Połączenia ciesielskie

          Przy ewentualanej ocenie poprawności ich wykonania, należy kierować się względami estetycznymi - muszą być po prostu ładne. Oprócz tego powinny być też dobrze spasowane. Między łączonymi elementami nie może być dużych szczelin (powyżej 5 milimetrów). Duże pęknięcia przy połączeniach są sygnałem ostrzegawczym. Mogą wynikać z przesychania drewna (nie ma się czym martwić) lub z pracy konstrukcji (tym powinien się zająć kierownik budowy). Połączenia elementów na długości powinny być wykonane w miejscach przewidzianych przez projektanta. Wykonanie ich w miejscach przypadkowych jest z punktu technicznego niedopuszczalne.